Pěstování bylinek v truhlících – můžeme je kombinovat?


bylinka doma
Zdroj foto: envato

Možná nemáte vlastní zahradu a musíte bylinky pěstovat na balkoně. Nebo nemáte tolik místa, abyste si mohli vytvořit bylinkový záhon nebo bylinkovou spirálu. Anebo chcete mít bylinky blízko po ruce. To všechno umožňuje pěstování bylinek v truhlících. Ale – snesou se bylinky navzájem.

Základní pravidla

V podstatě můžeme říci, že bylinky se navzájem tolik neovlivňují jako třeba některá zelenina. Ale je potřeba dodržet stejné podmínky pěstování v jednom květináči, tj. do jednoho květináče sázet jen ty bylinky, které vyžadují stejné stanoviště (slunce, stín, polostín), stejnou zálivku apod.

bylinky v kvetinaci
Zdroj foto: pixabay

Spolu pěstujeme

Společně můžeme pěstovat bylinky, které jsou původem ze Středozemí a potřebují plné slunce, teplo, mírnou zálivku, suchou a propustnou půdu. Sem patří rozmarýn, tymián, oregano, yzop, saturejka, majoránka, bobkový list, levandule a estragon.

Dále můžeme společně pěstovat petržel, pažitku, kopr, kerblík a libeček – to jsou bylinky, které potřebují slunce až polostín, trvale vlhkou půdu a pravidelnou zálivku.

Samostatně pěstujeme mátu a meduňku, které mají rády prostor a svými kořeny by zadusily ostatní bylinky v truhlíku.

Využijte orientaci balkonu, oken či terasy

Při umístění truhlíku vždy dbejte na to, aby bylinky byly umístěny tak, jak jim to nejlépe vyhovuje. Tzn. všechny středozemní bylinky milují slunce a uvítají umístění na jižní stranu. Východní či západní okno, balkon či terasu doporučujeme pro mátu, meduňku, ale i petržel, pažitku aj. Některé z těchto bylinek snesou i severní stranu, nebudou ale tolik růst.

A na co nezapomenout

Jsou jen dvě věci, které by vašim bylinkám mohly uškodit – přemíra slunce by jim mohla spálit listy a nedostatek zálivky by je zahubil. Proto na přímé slunce umísťujte bylinky středomořské, ostatní přistiňujte. V květináči voda rychleji vysychá než ve volné půdě, a tak je potřeba bylinky zalévat častěji. Pomůže vám samozavlažovací květináč, drenážní vrstva na dně květináče, i upomínka na telefonu, že je potřeba rostliny zalít 🙂
bylinkopedie koupit bylinky a produkty